Typy brýlových čoček

Typy brýlových čoček

Pokud již nosíte dioptrické brýle, pak alespoň částečně víte, kolik typů brýlových čoček je na výběr v našich očních optikách. Pokud však máte předepsány dioptrické brýle poprvé, pomůžeme Vám trochu se v typech brýlových čoček zorientovat. Záleží na mnoha okolnostech, který typ brýlových čoček je ten pravý pro Vás. Jakou máte oční vadu, jaký je Váš životní styl, jestli sportujete, jestli používáte k práci počítač a mnoho dalších faktorů ovlivňujících výběr. Brýlové čočky jsou buď jednoohniskové nebo víceohniskové. Mezi víceohniskové typy brýlových čoček patří bifokální brýlové čočky, multifokální brýlové čočky a takzvané kancelářské neboli degresivní brýlové čočky. Dalším typem brýlových čoček jsou samozřejmě také samozabarvovací čočky, barevné dioptrické i nedioptrické čočky v různých stupních zabarvení a polarizační čočky u slunečních brýlí.

Jednoohniskové čočky

Tyto brýlové čočky mají stejnou dioptrickou hodnotu po celé své ploše a slouží ke korekci zraku při běžných optických vadách. Vždy pouze na jednu vzdálenost a to buď na blízko nebo na dálku, v některých případech také na střední vzdálenost. Jednoohniskové brýlové čočky korigují pouze jednu oční vadu.

Bifokální čočky

Typy brýlových čoček

Pokud máte předepsány brýle na dálku a zároveň také brýle na blízko, nemusíte nutně kupovat dvoje brýle. Postačí jeden rámeček a jedny bifokální čočky. Dvouohniskové neboli bifokální čočky mají dvě zóny ostrého vidění, takže jimi můžete korigovat dvě oční vady zároveň. Bifokální brýlové čočky poznáte podle vtaveného dílku ve tvaru půlkruhu v dolní části čočky. Tomuto typu brýlových čoček sice schází ostrý pohled na střední vzdálenosti, jejich výhodou je však nižší cena.

Multifokální čočky

Progresivní neboli multifokální čočky jsou obdobně jako čočky bifokální určeny ke korekci několika očních vad zároveň. Máte předepsány brýle na blízko? Nosíte brýle na dálku? Zvolte multifokální brýlové čočky. Oproti bifokálním čočkám mají multifokální čočky dvě výhody. Jednou z nich je estetická stránka. U multifokálních čoček není vizuálně patrný žádný přechod mezi dioptriemi díky pozvolnému přechodu ohniskových vzdáleností. Tyto brýlové čočky tedy na první pohled vypadají jako jednoohniskové. Druhou výhodou multifokálních čoček je právě plynulý přechod mezi dioptriemi a to i na střední vzdálenosti. Multifokálních čoček je na výběr celá řada, od jednoduchých až po vysoce individualizované.

Kancelářské čočky

Typy brýlových čoček

Degresivní neboli kancelářské čočky, jak už sám název napovídá, se používají pro páci na počítači, na čtení, na práci v kanceláři. Jou určeny ke korekci zraku na blízkou a střední vzdálenost. Přechod mezi jednotlivými dioptriemi není na vzhledu kancelářských čoček patrný, stejně jako u čoček multifokálních. Pokud zvolíte kancelářské čočky, uvidíte na čtení, na monitor i na blízkou vzdálenost, aniž by jste museli sundat brýle. Jsou tedy ideálním řešením pro práci u počítače. Pomáhají předcházet únavě očí a případným bolestem hlavy.

Samozabarvovací brýlové čočky

Typy brýlových čoček

Fototropní neboli samozabarvovací čočky mohou být jak skleněné tak plastové. Jsou to čočky, které se přizpůsobují změnám světla a jsou vhodné na každodenní nošení. Zabarvují se rovnoměrně podle intenzity světla, takže v místnosti zůstávají čiré. Je jedno jestli svítí slunce nebo je zataženo, samozabarvovací čočky jsou vhodné do každého počasí. A jaké další výhody poslkytují samozabarvovací čočky? Pomáhají chránit zrak tím, že 100% blokují nebezpečné UV záření, zvyšují kontrast vidění za všech světelných podmínek a efektivně snižují oslnění.

 

Druhů a typů brýlových čoček je nepřeberné množství. Na našich pobočkách nabízíme všechny typy korekčních brýlových čoček od renomovaných výrobců světových značek jako jsou Zeiss, Rodenstock, Kodak a další. S výběrem těch nejvhodnějších čoček do Vašich brýlí Vám ochotně pomůžeme a poradíme. Máte nějaké otázky? Potřebujete poradit? Neváhejte použít náš kontaktní formulář.