Oční vady

Snad každý ví, co jsou oční vady. Zrak je jedním z našich nejdůležitějších smyslů. Skrze naše oči vnímáme nejen barvy, tvary a světlo, ale také se orientujeme v prostoru. Někdy jsou oční vady vrozené, jindy přicházejí se stářím. Některé oční vady však mohou být také důsledkem namáhání očí nebo úrazu. To však můžeme oddálit dodržováním určitých zásad a správné péče. Velmi důležitá je pravidelná návštěva očního lékaře. Očních vad existuje celá řada. Nejčastější oční vady, které lze korigovat dioptrickými brýlemi nebo kontaktními čočkami jsou dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus a vetchozrakost.

Nejčastější oční vady

Krátkozrakost

Krátkozrakost

Krátkozrakost neboli myopie je oční vada, při níž jsou vzdélené předměty vnímány neostře. Příčinou krátkozrakosti je fyziologicky příliš dlouhé oko. Ostrý obraz se tvoří před sítnicí a na sítnici je tedy neostrý. Příznakem této oční vady je mhouření očí při pohledu do dálky nebo čtení textu příliš zblízka. V případě krátkozrakosti také často dochází k únavě očí a bolestem hlavy. Vada se koriguje brýlovou čočkou o mínusové dioptrické hodnotě, takzvanou rozptylkou, kontaktními čočkami nebo refrakčním chirurgickým zákrokem. Opakem krátkozrakosti je dalekozrakost.

Dalekozrakost

Dalekozrakost

Dalekozrakost neboli hypermetropie, je oční vada, která se projevuje zhoršenou viditelností blízkých předmětů. Oko je fyziologicky příliš krátké a proto se ostrý obraz vytváří až za sítnicí. Dalekozraký člověk je částečně schopen doostřit hůře vnímaný obraz, ale jen se značnou námahou očí. Neustálá snaha zaostřovat zbůsobuje bolest hlavy a únavu očí a to zejména při delším čtení nebo večer po práci. Hypermetropie se koriguje brýlemi s čočkou o plusové dioptrické hodnotě, takzvanou spojkou.

Presbyopie

Vetchozrakost

Presbyopie, jinak také vetchozrakost, se začíná projevovat kolem 40.roku věku. Člověk začíná vidět hůře ceny v obchodech, při čtení si začíná oddalovat text, má tzv. krátké ruce. Při této oční vadě ztrácí měkká oční čočka svoji pružnost, nemůže se lehce vyklenout a tím zaostřit na blízko zejména při čtení. Problém se čtením se projeví v kombinaci s některými očními vadami dříve než u jiných. U dalekozrakosti je to zpravidla dříve, u krátkozrakosti o něco později. Ke korekci presbyopie existuje více druhů brýlových čoček. Na základě uvedení všech Vašich potřeb vidění při různých činnostech během dne Vám poradíme s výběrem těch nejvhodnějších brýlových čoček.

Astigmatismus

Astigmatismus je cylindrická oční vada, která bývá způsobena nesprávným zakřivením rohovky, nejčastěji její přední plochy. Astigmatické oko zobrazuje předmět ležící v nekonečnu do dvou rozdílných ohniskových linií, které mohou ležet před nebo za sítnicí. Často se vyskytuje v kombinaci s dalšími vadami jako je krátkozrakost nebo dalekozrakost. Astigmatismus se projevuje neostrostí na dálku i na blízko, například nejistotou při řízení auta za šera nebo neostrostí v podobě stínů či jemného zdvojení znaků při čtení. K jeho korekci jsou zapotřebí cylindrické brýlové čočky vyrovnávající nepravidelnosti v zakřivení rohovky.

 

Pokud se Vám zdá, že Váš zrak není tak perfektní jako dřív, měli byste navštívit očního lékaře nebo optometristu. V žádném případě neřešte nedostatky Vašeho zraku takzvanými jednorázovými brýlemi. Mohlo by se totiž stát že Vašemu zraku spíš uškodíte než pomůžete. Pokud máte nějaké pochybnosti nebo dotazy ohledně Vaší oční vady, použijte náš kontaktní formulář. Jeho prostřednictvím se také můžete přímo objednat k vyšetření zraku lékařem nebo na měření zraku optometristou.