Materiály brýlových čoček

Máte předepsané brýle? Vybrali jste si ty pravé dioptrické obruby? Pak je načase vybrat do nich ty správné dioptrické čočky. Na výběr je několik typů čoček(odkaz na typy brýlových čoček) z různých materiálů a jejich dalších úprav. Samozřejmě záleží na tom jaké dioptrie máte předepsané, ale v první řadě bychom měli vybrat čočky s ohledem na vybranou obrubu. Nebo jen vybíráte sluneční brýle, které Vám opravdu dlouho vydrží? Pojďme si tedy o materiálech brýlových čoček povědět něco víc.

Materiály brýlových čoček

Materiály brýlových čoček mohou být různé. Už při výběru brýlí bychom se měli zamyslet například nad tím, jak často budeme dioptrické nebo sluneční brýle nosit, v jakém prostředí se pohybujeme, jaké máme nároky. Pokud vybíráme dioptrické brýle, záleží na typu obruby, který materiál brýlových čoček do nich zvolíme. Vybereme-li obruby vrtané nebo vázané na silon, určitě do nich nepůjdou zabrousit čočky minerální.

Jaký materiál brýlových čoček zvolit?

 • Plastové čočky
  Jejich výhodou je především lehkost, proto jsou velice vhodné právě do vázaných a vrtaných obrub. Pro svou odolnost jsou také vhodné na sport a do dětských brýlí. Jejich nevýhodou je náchylnost k poškrábání, kterému však můžete předejít zvolením vhodné ochranné vrstvy. Při vyšších dioptrických hodnotách můžeme zvolit také plastové čočky v tenčeném provedení.
 • Minerální čočky
  Pro svoji odolnost proti poškrábání jsou velmi vhodné do prašného prostředí. Jsou však oproti plastovým čočkám těžké a snáze se rozbijí. To je důvod proč se nedoporučují do brýlí na sport a pro děti.
 • Polykarbonátové čočky
  Další varianta dioptrických čoček vhodných na sport a pro děti. Jsou velmi lehké, extra pevné a odolné.
 • Trivex
  Materiál brýlových čoček, který je pružný, odolný proti nárazu a vyššímu tlaku. Pro své vlastnosti je vhodný právě do vrtaných obrub

Tenčené čočky

Materiály brýlových čoček

Existují také materiály brýlových čoček, které mají vyšší index lomu. Takzvané tenčené čočky mají lepší estetický vzhled, vyšší pružnost a odolnost proti prasknutí. Tenčené čočky jsou vhodné zejména u silnějších dioptrických hodnot, ale můžeme je použít i u nízkých dioptrií zabrušovaných do vrtaných obrub.

Povrchové úpravy brýlových čoček

Materiály brýlových čoček

Všechny brýlové čočky monou být dále upravovány. Na výběr je několik dalších vrstev jako například hydrofobní úprava, antireflexní vrstva či jejich kombinace. Brýlové čočky mohou být barevné nebo samozabarvovací a nezáleží na tom jestli jsou dioptrické či nikoliv.

 • Tvrzená vrstva - povrch čočky je odolnější proti poškrábání
 • Antireflexní vrstva - umožňuje maximální propustnost světla a odstraňuje nežádoucí odrazy a odlesky na přední i zadní ploše čoček
 • Hydrofobní vrstva - zabraňuje kapkám vody udržet se povrchu čoček a zajišťuje jejich snadnější čičtění
 • Antistatická vrstva - odpuzuje prachové částice
 • Adhezivní vrstva - zajišťuje dokonalou přilnavost antireflexních vrstev

 

Už víte které brýlové čočky zvolíte? Pokud pořád ještě nejste rozhodnutí, můžete použít náš kontaktní formulář. Objednejte se k brýlovému poradenství na některou z našich poboček. My Vám s výběrem těch pravých čoček do Vašich brýlí poradíme.