Kontaktní čočky

Kontaktní čočky budou Vašemu zraku prospěšné jen v tom případě, že vyberete ty nejvhodnější a věnujete jim řádnou péči. Kontaktní čočky může nosit téměř každý. Děti mohou nosit kontaktní čočky od chvíle, kdy jsou dostatečně vyspělé a schopné sami o ně pečovat. Více než na věku dítěte záleží na jeho přístupu a zodpovědnosti. Pokud si nejste jisti zda je Vaše dítě připravené nosit kontaktní čočky, můžete se poradit s naším kontaktologem. Pravidelné kontroly zraku jsou důležité u všech nositelů kontaktních čoček. Dětem a starším osobám by však měla být věnována zvýšená péče.

Péče o kontaktní čočky

Kontaktní čočky

Jak nejlépe pečovat o kontaktní čočky se dozvíte již při první návštěvě kontaktologa, při aplikaci kontaktních čoček. Věřte, že správná péče o kontaktní čočky není vůbec složitá. Je to věc cviku a dodržování několika zásad. Vždy si důsledně přečtěte příbalové informace a dodržujte všechna doporučení. Zde je několik užitečných obecných zásad:

  • Než se dotknete kontaktních čoček, vždy si umyjte ruce jemným mýdlem a použijte ručník, který neuvolňuje vlákna
  • Kontaktní čočky nasazujte a vyjímejte vždy ve stejném pořadí, předejdete tak jejich záměně.
  • Kontaktní čočky po každém vyjmutí opláchněte a očistěte roztokem na péči o kontaktní čočky podle instrukcí vašeho kontaktologa.
  • Lahev roztoku na péči o kontaktní čočky uchovávejte pořád uzavřenou a nedotýkejte se špičkou lahvičky žádných povrchů, včetně vašich prstů nebo kontaktních čoček. Nepoužívejte opakovaně již použitý roztok na péči o kontaktní čočky, ani nepřidávejte k použitému roztoku další nový roztok.
  • Pouzdro na kontaktní čočky čistěte každý den vhodným roztokem na péči o kontaktní čočky a s každým novým balením roztoku na péči o kontaktní čočky si pořiďte i nové pouzdro.
  • Roztok na péči o kontaktní čočky ani samotné kontaktní čočky nepoužívejte po uplynutí minimální doby použitelnosti!

Alergie a kontaktní čočky

Mnoho lidí trpí alergií. Každý den se potýkají s příznaky, mezi které patří i pálení, svědění a zarudnutí očí. Patříte mezi alergiky? Ptáte se jestli i v takovém případě můžete nosit kontaktní čočky? Ano, i Vy můžete nosit kontaktní čočky. V případě jakékoliv alergie s očními příznaky jsou nevhodnější jednodenní kontaktní čočky, protože každé ráno použíjete nové a večer je zahodíte. Tím omezíte akumulaci alergenů na povrchu kontaktních čoček a jejich nošení pro Vás bude pohodlné celý den.

Kontaktní čočky a líčení

Mohu se líčit pokud nosím kontaktní čočky? To je jedna z nejčastějších otázek žen. Odpověď je ano, samozřejmě. Je dobré však dodržovat několik zásad. Začněte se líčit vždy až po nasazení kontaktních čoček. Používejte jen šetrné kosmetické přípravky pro citlivé oči a nikdy je nenanášejte na vnitřní stranu víček. Ve chvíli, kdy používáte parfém nebo lak na vlasy, vždy zavřete oči. Přípravky se tak nedostanou na kontaktní čočky ve Vašich očích. Pokud se chcete odlíčit, vždy nejprve kontaktní čočky vyjměte z očí, aby se zbytky kosmetických prostředků nedostaly na kontaktní čočky.

Kontaktní čočky a sport

Kontaktní čočky

Při sportu jsou kontaktní čočky výhodné z hlediska pohodlnosti. Nemusíte se bát, že Vám spadnou dioptrické brýle a neomezují Vás obruby dioptrických brýlí. Máte větší zorné pole. Bojíte se, že s kontaktními čočkami nebudete moct plavat? I do bazénu můžete nosit kontaktní čočky, vždy je však dobré vzít si také plavecké brýle, které kontaktní čočky ve Vašich očích ochrání. Způsob nošení kontaktních čoček při sportu se může lišit od běžného nošení. Vždy je dobré se poradit s Vaším kontaktologem.

Kdy bychom neměli používat kontaktní čočky?

I kontaktní čočky mají svá omezení. Určitě je nesmíme používat po uplynutí minimální doby použitelnosti. Pokud máme v oku zánět, infekci nebo máme oči podrážděné, měli bychom kontaktní čočky na pár dní odložit. Nikdy neaplikujte masti nebo oční kapky, které k tomu nejsou určené, přes kontaktní čočky. Mohli byste kontaktní čočky poškodit a zároveň by mohlo dojít k nežádoucímu prodloužení účinnosti léku až o několik hodin. Váš kontaktolog musí být informován o vašem zdravotním stavu a všech lécích, které užíváte.

 

Máte-li jakýkoliv dotaz nebo problém ohledně kontaktních čoček, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím telefonu nebo kontaktního formuláře. Rádi Vám pomůžeme.