Měření zraku

Přesné měření zraku je zárukou spokojeného vidění. Na všech pobočkách Oční optiky Trnka je Vám plně k dispozici kvalifikovaný personál a moderní přístroje, které mohou odhalit i skrytou vadu. Prostřednictvím našeho kontaktního formuláře je možné objednat se na měření zraku u očního optika - optomeristy nebo vyšetření očí u očního lékaře - oftalmologa.OBJEDNÁNÍ PO TELEFONU: Praha:(+420) 734 754 060
Plzeň:(+420) 773 035 222
Rokycany:(+420) 773 034 222
Tachov:(+420) 374 724 343


Jaké výhody má měření zraku optometristou?

Měření zraku

Optometristu najdete většinou v oční optice, nyní již také v některých zdravotnických zařízeních. Nespornou výhodou je čas, který vám může věnovat. Měření zraku optometristou zatím nehradí zdravotní pojišťovny. Na našich pobočkách však za tuto službu neplatíte, pokud si v naší optice následně zakoupíte brýle. Samotné vyšetření zraku trvá asi 20 až 30 minut.

Optometrista je kompetentní také aplikovat kontaktní čočky. Může Vám doporučit vhodný typ, naučit vás s kontaktními čočkami zacházet, pečovat o ně. Optometrista také kontroluje stav oka. S očním onemocněním však za optometristou nechoďte, nepřísluší mu stanovovat diagnózy nebo léčit oči. Pro to už je tu výhradně oční lékař. Optometrista také nevyšetřuje děti do 15 let.

Jaké výhody má vyšetření u očního lékaře - oftalmologa?

Oftalmolog vám také vyšetří zrak a předepíše vhodné brýle. Navíc vám vystaví poukaz na brýle a optické pomůcky, takže vám na brýle přispěje zdravotní pojišťovna (je to asi 100 až 450 korun). Také samotné vyšetření u očního lékaře je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Oční lékař navíc provede preventivní vyšetření oka - zkontroluje oční pozadí (sítnici), změří nitrooční tlak. Zvýšený nitrooční tlak je často spojen s velmi závažným očním onemocněním, takzvaným zeleným zákalem neboli glaukomem. Není-li tato choroba včas a správně léčena, může vést až k oslepnutí. Nevýhodou vyšetření zraku u očního lékaře je kratší čas, který vám lékař může věnovat, a také dlouhé objednací termíny.

V západních zemích má profese optometristů dlouhou tradici a vysokou prestiž. Lékaři se plně věnují léčení očí, měření zraku zůstává zcela v kompetenci optometristů. Obě skupiny tak úzce spolupracují a vzájemně se doplňují.

Postup měření v našich centrech:

Měření zraku
Měření zraku
  1. Úvodní pohovor se zákazníkem.
  2. Objektivní počítačová refrakce: tato refrakce stanoví za pomocí počítačového autorefraktoru přesnou diagnózu Vašeho zraku.
  3. Subjektivní refrakce pro vidění do dálky, na blízko a střední vzdálenost: s využitím zkušebních testů (polarizace, optotypové znaky a další speciální testy) stanovíme skutečnou oční vadu zákazníka a přesně změříme dioptrie pro vidění na požadovanou vzdálenost. Tato subjektivní refrakce je stanovena s ohledem na individuální pohodlí každého zákazníka.
  4. Zákazník si vyzkouší naměřené dioptrie ve zkušebních brýlích za pohybu.
  5. Návrh nejvhodnějších brýlových čoček (upřednostňujeme individuální potřeby zákazníka včetně cenové kalkulace).

Na základě tohoto postupu můžeme našim zákazníkům garantovat plnou zodpovědnost za naměřené dioptrie - pokud nebudete spokojeni s viděním a přes takto zhotovené brýle neuvidíte pohodlně, garantujeme Vám, že Vám na základě nového měření zraku zhotovíme brýle nové.

V našich očních optikách používáme refrakční přístroje značky ZEISS, které představují absolutní špičku ve svém oboru a dokážou odhalit i skryté vady oka.

V současnosti jsou naše vyšetřovací jednotky doplněny o tyto unikátní přístroje: i.Profiler - unikátní analýza oka, i.Polatest- binokulární refrakce, i.Terminal- digitální centrace a poradenství.

Co je i.Profiler?

Každé oko je jedinečné, stejně jako otisk prstu každého jedince. i.Profiler je jedinečný přístroj pro měření složitějších optických vad oka než je jen dioptrie a cylindr, který Vám zaručí perfektní vidění nejen za denních, ale i nočních světelných podmínek.
i.Profiler kombinuje aberometr založení na Shack-Hartmanově senzoru a topograf rohovky. Díky tomu dokáže měřit s nejvyšší možnou přesností nejen klasickou sférickou dioptrii s cylindrem a osou, ale také mnohem složitější optické vady - aberace vyšších řádů. Ty vyhodnocuje metodikou Zernikeho polynomů a unikátní vzorec společnosti ZEISS - i.Scription - transformuje účinek aberací vyšších řádu na noční vidění do Vašich nových brýlových čoček. Výsledek: lepší kontrast, lepší barevná percepce a menší oslnění od světelných zdrojů za horších světelných podmínek.